 | 
Koronawirusy to grupa wirusów wywołujących infekcje układu oddechowego. U ludzi przeważnie wywołują łagodne infekcje górnych dróg oddechowych, ale mogą też przyczynić się do rozwinięcia śmiertelnie niebezpiecznego zapalenia płuc.
|
|
Zapalenie płuc, do którego może prowadzić koronawirus, to zakażenie dolnych dróg oddechowych, któremu towarzyszą: kaszel, duszność, gorączka i charakterystyczne zmiany obrazu radiologicznego płuc. Badaniem potwierdzającym podejrzenie zapalenia płuc jest RTG klatki piersiowej.
Koronawirus z Chin (SARS-CoV-2) to nowy podtyp koronawirusa z rodziny SARS i MERS. Warto przypomnieć, że w latach 2002-2003 SARS zabił prawie 800 osób na całym świecie.
Koronawirus z Chin (SARS-CoV-2) potwierdzany jest testami laboratoryjnymi po pobraniu wymazu z nosa i gardła. Na wynik czeka się kilka godzin.
Leczenie koronawirusa z Chin polega na leczeniu objawowym, podejmowane są również próby leczenia lekami antyretrowirusowymi, podawanymi przeciwko zakażeniu wirusem HIV.
Koronawirus. Czy jest wyleczalny?
Koronawirus może prowadzić do śmierci, ale na całym świecie są tysiące przypadków osób, u których objawy koronawirusa ustały. Także w Polsce, mamy już przykłady ozdrowieńców. Ze szpitala wypuszczono już też tak zwanego pacjenta zero. To mężczyzna, który przyjechał do Polski z Niemiec i spędził kilkanaście dni w zielonogróskim szpitalu.
Dlaczego w profilaktyce koronawirusa ważne jest mycie rąk?
Koronawirus jest osłonięty błoną tłuszczową (lipidową). Dlatego można mu zapobiegać przez zastosowanie środków chemicznych, takich jak zwykłe mydło, alkohol minimum 60–70%, preparaty do dezynfekcji.
Jak przenosi się koronawirus?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Najczęściej przez kaszel, kichanie i rozmowę. Może też być przenoszony pośrednio przez dotyk. Dlatego tak ważne jest mycie rąk.
Jak długo może przetrwać koronawirus COVID-19 na przedmiotach?
W związku z tym, że koronawirus COVID-19 przenosi się drogą kropelkową, po kaszlnięciu lub kichnięciu może pojawić się na przedmiotach. Światowa Organizacja Zdrowia przyznaje, że czas utrzymywania się koronawirusa COVID-19 na powierzchni jest uzależniony od jej wilgotności, a także temperatury. Z tego względu może wynosić od kilkunastu godzin do kilku dni. WHO pod tym względem wykazuje podobieństwo koronawirusa COVID-19 do innych wirusów (np. SARS). Istnieją doniesienia, że wirus może przetrwać w aerozolu wytwarzanego przez osobę chorą (podczas kaszlu, kichania) w pomieszczeniu nawet do 3 godzin.
Czy mogę zarazić się koronawirusem przez przesyłki z Chin?
Ryzyko zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin jest znikome. Wirus krótko żyje poza organizmem człowieka.
Kto jest najbardziej narażony na zarażenie koronawirusem?
Każdy, choć najbardziej narażone na rozwinięcie się ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, które chorują na inne choroby, w szczególności przewlekłe (np. cukrzycę, choroby układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia neurologiczne). Zachorowania wśród dzieci są bardzo rzadkie.
Czy podczas teleporady lekarz może wystawić zwolnienie?
Tak, jest taka możliwość. Telefon do przychodni, w której lekarz udzieli teleporady, można uzyskać od konsultantów Telefonicznej Informacji Pacjenta (800 190 590) lub na stronie internetowej NFZ. To lekarz decyduje o tym, czy wystawić zwolnienie lekarskie.
Czy mogę uzyskać zwolnienie na czas kwarantanny?
Decyzję o nałożeniu kwarantanny podejmuje państwowy powiatowy inspektor sanitarny. Ta decyzja jest podstawą wypłacenia zasiłku przez ZUS.
|
|  |